2009-01-22Rzeczpospolita: Funkcjonalnie i estetycznie

GAMET S.A. od wielu już lat specjalizuje się w produkcji i sprzedaży wysokiej jakości uchwytów meblowych, gałek, nóżek i wieszaków oraz klamek.

Jako lider w swojej branży, jeszcze do niedawna kojarzony był wyłącznie z dekoracyjnymi akcesoriami meblowymi i budowlanymi. Jednak spółka na tym nie poprzestaje i zgodnie z przyjętą strategią ciągle poszukuje nowych możliwości rozwoju, aby dynamicznie rosnąć i zdobywać nowe rynki zbytu. Czego dowodem jest rozszerzenie dotychczasowej oferty o nową grupę produktową, którą są kosze i carga do zabudowy mebli kuchennych.

„Biżuteria dla mebli”, bo tak GAMET rekomenduje produkowanie uchwyty, gałki meblowe, wieszaki i nóżki, które pomimo swoich niewielkich rozmiarów subtelnie podkreślają charakter mebli, nadając im przy tym wyjątkowy i atrakcyjny wygląd. W ofercie spółki jest ponad 6 500 indeksów produktowych, z racji tego, że nowe wdrożenia, to bardzo ważny proces w działalności GAMET, co roku wprowadzanych jest około 90 nowych wzorów.

Wzornictwo odgrywa kluczową rolę w rozwoju nowych produktów i ma duży wpływ na ich konkurencyjność na rynku. Rozpoczynając działalność w latach 80-tych, spółka specjalizowała się w produkcji i sprzedaży wyłącznie uchwytów do mebli. W owych czasach liczył się przede wszystkim produkt masowy w przystępnej cenie, dlatego też biorąc pod uwagę ówczesne preferencje klientów design był kwestią drugorzędną. Projektowanie nowych modeli uchwytów meblowych przez własnych projektantów było wówczas wystarczające. Jednak kolejne lata pokazały, że kluczem do sukcesu jest nie tylko dalsze rozszerzanie oferty asortymentowej ozdobnych akcesoriów meblowych oraz klamek, ale przede wszystkim dbałość o wyróżniający się design. Aby temu sprostać spółka rozpoczęła współpracę z niezależnymi polskimi i zagranicznymi projektantami, budując i umacniając przez to swój wizerunek, jako firmy nowoczesnej i innowacyjnej. Własne, oryginalne wzornictwo stało się dla GAMETU jednym z podstawowych elementów strategii prowadzącej do budowania silnej marki na rynku polskim, jak i rynkach zagranicznych. GAMET pracując z takimi uznanymi projektantami, jak: Andrzej Tomasz Rudkiewicz, Sebastian Olszewski, Milena Ballue, czy Ute Broeker, od wielu już lat świadomie inwestuje w rozwój nowego wzornictwa.

W celu usprawnienia procesu wdrażania nowości GAMET w ostatnim czasie dokonał poważnej inwestycji w zakup nowoczesnej drukarki 3D, która umożliwia drukowanie modeli przestrzennych - prototypów. Największą przewagą takiego sprzętu nad tradycyjnymi technikami wykonywania prototypów jest fakt, że umożliwia on wykonanie bardzo precyzyjnych modeli o gładkich powierzchniach, w bardzo krótkim czasie, ułatwiając projektantom mebli prezentacje swoich dzieł w okresie przedwdrożeniowym, obniżając ryzyka ewentualnych niepowodzeń rynkowych. Drukowane modele charakteryzują się wysoką trwałością i mogą posiadać bardzo skomplikowane formy przestrzenne. Dzięki temu urządzeniu GAMET wykonuje prototypy uchwytów, nóżek, klamek i innych akcesoriów, bezpośrednio z programu przestrzennego 3D. Co sprawia, że jeszcze bardziej skraca czas od przygotowania modelu do jego wdrożenia na rynku. Wykonywanie modeli w oparciu o tak nowoczesną technologię, sprawia, że usługa ta cieszy się rosnącym zainteresowaniem nie tylko ze strony obecnych klientów, ale także firm spoza branży zwiększając przewagę konkurencyjną GAMET.

Wprowadzenie oferty koszy i carg marki GAMET, to odpowiedź firmy na zapotrzebowanie rynku na produkty wysokiej jakości w konkurencyjnej cenie. Produkty te są uzupełnieniem dotychczasowej oferty wyposażenia mebli kuchennych w akcesoria, które podnoszą komfort ich użytkowania. Pozwalają one w optymalny i funkcjonalny sposób zagospodarować przestrzeń w szafkach niskich, wysokich, narożnych i ukośnych oraz w szufladach. Proponowane kosze i carga przeznaczone są do przechowywania różnego rodzaju artykułów spożywczych, chemii gospodarczej, naczyń oraz wszelkich urządzeń domowych. Są to nowoczesne i uniwersalne rozwiązania dzięki, którym projektowane meble zyskują większą funkcjonalność i ergonomiczność. Wśród dostępnej oferty koszy i carg marki GAMET można wyróżnić LINIĘ PRESTIGE, która została stworzona dla najbardziej wymagających użytkowników kuchni. Jest ona gwarantem najwyższej jakości oraz niezawodności użytkowania. Z kolei do szerokiego grona klientów, kierowana jest LINIA CALSSIC, pozwalająca zaprojektować i wyposażyć kuchnię w rozwiązania zarówno nowoczesne, jak i funkcjonalne.

Nowe wdrożenia, to bardzo ważny proces w działalności GAMET. Trendy jakie kreują projektanci czy architekci wnętrz wyznaczają także pewne kierunki rozwoju. Kwestia estetyki jest ważna, jednak nie najważniejsza. Dlatego też, nad rozwojem nowych produktów w GAMET pracuje cały sztab profesjonalistów zaczynając od osób zatrudnionych w dziale marketingu, poprzez projektantów, do tego dochodzą jeszcze fachowcy od wykonywania dokumentacji konstrukcyjnych wyrobów i całego oprzyrządowania, a także specjaliści od przygotowywania dokumentacji technologicznej skupionych w dziale rozwoju. GAMET posiada własną narzędziownię wyposażoną w najwyższej jakości urządzenia. Dzięki temu może pozwolić sobie na to, że całość procesu wykonywania nawet bardzo skomplikowanego oprzyrządowania do produkcji nowych produktów, odbywa się wyłącznie ramach swoich zasobów.

Pomimo, że rynek meblarski napotyka obecnie na wiele przeciwności, to niektórzy jego gracze łatwo się nie poddają, wręcz przeciwnie podejmują ciągle nowe wyzwania. GAMET jako lider w branży ozdobnych akcesoriów meblowych jest tego najlepszym przykładem. Wprowadzenie nowej kategorii produktowej do dotychczasowej oferty oraz wdrażanie nowoczesnych technologii, traktuje jako szansę na dalszy i konsekwentny rozwój spółki, co jest doceniane przez jej klientów.

Kryzys to także szanse

Rozmowa: Krzysztof Pióro, prezes GAMET SA

1. Czy Pana zdaniem branża meblarska w Polsce odczuwa skutki kryzysu gospodarczego na świecie?

Oczywiście, to jest nieuniknione. 80 proc. polskiej produkcji mebli jest eksportowane, i to głównie na Zachód, a tam jest poważny spadek popytu na meble. Do niedawna popyt wewnętrzny w naszym kraju wzrastał, ale i tu obserwujemy pogorszenie koniunktury i zaostrzenie konkurencji, bowiem wielu eksporterów usiłuje skierować swoją sprzedaż na polski rynek. Sprzedaje się mniej mieszkań, bo trudniej dostać kredyt, a zatem to zmniejsza zapotrzebowanie na meble. Poza tym w telewizji, radiu, prasie wciąż mówi się o kryzysie więc wiele osób, które zamierzało wymienić meble wstrzymuje się od zakupu - ten mechanizm działa już nie tylko na Zachodzie Europy, ale i w naszym kraju

 

2. Czy echo tego kryzysu zmusza takie firmy jak Pańska do wprowadzania specjalnych strategii obronnych?

Obecnie jest już niewiele branż i mało firm, które kryzysu nie odczuwają. Naturalnie trzeba się dostosować do takiej sytuacji i jeszcze raz przemyśleć swoją strategię, zarówno po stronie sprzedażowej jak i kosztowej. Dokonujemy właśnie strategicznego przeglądu. Zatrudniliśmy do pomocy renomowaną firmę doradczą, działającą w skali globalnej, która pomaga nam przeanalizować dotychczasową strategię i wprowadzić do niej jak najbardziej efektywne zmiany. Wiadomo, że będąc w środku wydarzeń można nie dostrzec czegoś co znajduje się, mówiąc metaforycznie, tuż przed naszym nosem. Czasem spojrzenie z zewnątrz na nasze sprawy przez konsultantów o ogromnym międzynarodowym doświadczeniu jest wprost bezcenne. Współpraca z nimi to duża przyjemność. W tę współpracę zaangażowany jest nie tylko zarząd, ale też szerszą grupę najważniejszych osób w naszej spółce. Niestety na współdziałanie z doradcami tak wysokiej klasy mogą pozwolić sobie tylko firmy o bardzo dobrej sytuacji finansowej, bowiem, co tu kryć, jest to bardzo drogie.

 

3. Czas kryzysu jest Pana zdaniem okresem, który należy spokojnie przeczekać, czy może wręcz przeciwnie, nie bać się nowych inwestycji?

Kryzys to nie tylko zagrożenia, ale i szanse. Obecny kryzys doprowadzi do poważnego przetasowania na rynku całej Europy. Jedna duża firma produkująca akcesoria meblowe w Hiszpanii bankrutuje, a kilka innych, w tym w Polsce, jest poważnie zagrożonych. GAMET zamierza wykorzystać swoją dobrą sytuację finansową oraz bodaj największą organizację sprzedażową na naszym kontynencie w branży akcesoriów meblowych i wejść w luki utworzone przez firmy, które wypadają z gry. Będziemy również kontynuować inwestycje w maszyny oraz prowadzić rozmowy na temat wykupu spółki, która przekona nas do siebie dobrymi produktami, stabilnymi relacjami z klientami, i elastyczną organizacją.

 

4. Jesteście liderem w branży i inni lubią podglądać Wasze produkty. Jak radzicie sobie z ochroną wzorów przemysłowych i walką z piractwem?

Jesteśmy bardzo aktywni w tym zakresie. Powiem, że nawet bardzo agresywni. Z całą determinacją ścigamy prawnie tych, którzy kradną nasze wzory przemysłowe. Mamy doskonałego rzecznika patentowego, który nie tylko załatwia dla nas ochronę prawną na nasze wzory niemal na całym świecie, ale też śledzi rynek i sprawdza czy produkty, które się pojawiają nie naruszają naszych praw. Współpracujemy poza tym z wyspecjalizowanym, bardzo skutecznym i bezwzględnym prawnikiem, którego zadaniem jest takie uprzykrzenie życia złodziejom naszych wzorów aby dochodzili do wniosku, że GAMETU nie opłaca się kopiować.

Dodatek promocyjny do Rzeczpospolitej, Polskie Meble - wtorek 23 grudnia 2008. rzeczpospolita_meble_polskie_gamet_2008_12_23.pdf/files/artykuly_zalaczniki/2009-01/rzeczpospolita_meble_polskie_gamet_2008_12_23.pdf