2009-01-20Gazeta Prawna: Rozmowa z Krzysztofem Pióro


Gazeta Prawna nr 146 (1764) 2006-07-28

Biznes raport:
AKCESORIA MEBLOWE GAMET W EUROPEJSKIEJ CZOŁÓWCE MBI po roku

Rozmowa z Krzysztofem Pióro, prezesem zarządu Gamet Sp. z o.o.

■ Przejęcie w ubiegłym roku przez Enterprise Investors 100% udziałów w Gamecie to przykład wciąż mało popularnej na polskim rynku transakcji MBI i LBO jednocześnie. Jak do niej doszło?
Rynek tego typu transakcji polegających w skrócie na tym, że przyszły zarząd organizuje wykup a część środków na inwestycje pochodzi z kredytu, od wielu lat doskonale funkcjonuje w krajach wysoko rozwiniętych, szczególnie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Transakcja przejęcia Gametu przez Enterprise Investors była jednym z pierwszych w tym regionie Europy wykupów menedżerskich (MBI). W rezultacie nabywca pozyskał i powierzył zarządzanie spółką menedżerom z bogatym doświadczeniem zarządczym i branżowym, nie związanym wcześniej z przedsiębiorstwem. Całkowita wartość transakcji wyniosła 88 milionów złotych, z czego 25 milionów zostało pokrytych z kredytu bankowego.

Zmiany organizacyjne w firmie, w pierwszym okresie z reguły powodują pewne wyhamowanie dynamiki wzrostu, tymczasem w przypadku Gametu nic takiego nie miało miejsca.
To prawda. Wybudowaliśmy w tym okresie nową fabrykę, a obecnie uruchamiamy automatyczną, sterowaną komputerowo linię galwaniczną. W sumie wartość poniesionych inwestycji wynosi blisko 30 mln zł. Mimo zaangażowania w inwestycje sprzedaż spółki oraz jej wyniki finansowe znacząco rosną.

■ Spółka sukces zawdzięcza jednak w dużej mierze doskonałej jakości swoich produktów.
Przede wszystkim bardzo szerokiemu pojmowaniu tej kwestii. Jakość to dla nas serwis, rozumiany jako znakomita obsługa klientów, trafiony design i perfekcyjne wykonanie. Jesteśmy firmą, w której reklamacje związane z jakością wyrobów są na niespotykanym niskim poziomie. W obsłudze klienta kluczową rolę odgrywa logistyka. Gamet dostarcza produkty w czasie do 48 godzin, zarządzając portfelem siedmiu tysięcy produktów.

■ Perspektywy dla spółki są zatem obiecujące?
Przede wszystkim chcemy utrzymać dynamikę wzrostu sprzedaży. Naszym celem jest wejście do pierwszej trójki największych i najlepszych europejskich producentów akcesoriów meblowych i budowlanych. Planujemy przejęcia firm z branży, o ile pozwoli to nam zwiększyć nasze możliwości rynkowe. Poza tym w ciągu trzech lat pragniemy zadebiutować na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Przemysław Michalak

Gamet Sp. z o. o. z siedzibą w Toruniu jest firmą numer 1 w branży akcesoriów meblowych i budowlanych w Europie Środkowej i Wschodniej. Obecnie spółka posiada 30% udziałów w polskim rynku i jest największym w naszym kraju producentem ozdobnych uchwytów, gałek, wieszaków, nóżek, klamek i innych akcesoriów meblowych, budowlanych i łazienkowych. Ponad 1/3 wyrobów trafia na eksport, głównie do Niemiec, Rosji, do krajów Skandynawskich i do Wielkiej Brytanii. Gamet współpracuje w Polsce z niemal wszystkimi producentami mebli, hurtowniami meblowymi oraz sieciami handlowymi. W Niemczech Gamet sprzedaje bezpośrednio do około 60 fabryk mebli, wśród których znajdują się największe i najbardziej renomowane.

Akcesoria meblowe Gamet w europejskiej czołówce, MBI po roku.