2009-01-21Meblarstwo: Stawiają na jakość i serwis

Firma GAMET, lider w sprzedaży i produkcji akcesoriów meblowych oraz budowlanych postawiła sobie jasny cel - dostarczać klientom niezawodny produkt o najwyższej jakości. Swoje założenia stara się spełniać jak najdokładniej.

O firmie, jej planach i sukcesach opowiada Mirosław Piekarski, dyrektor sprzedaży ds. kluczowych klientów.

Meblarstwo: Czym dokładnie zajmuje się firma GAMET?
Mirosław Piekarski: Naszą główną ofertą są ozdobne uchwyty meblowe dostosowane zarówno do stylu nowoczesnego, klasycznego, jak i retro, zebrane w unikatowe na rynku kolekcje.
Produkujemy je ze stopu ZnAl-u (cynk + aluminium), z aluminium, a także ze stali, z tworzywa sztucznego, ale mogą to być także kombinacje metal - drewno czy też aluminium - ZnAl itp. Mamy dużą swobodę w doborze materiałów, a swoją ofertę staramy się przygotowywać pod kątem potrzeb i oczekiwań rynku. Poza uchwytami produkujemy także nogi do mebli skrzyniowych i tapicerowanych. Wytwarzamy je obecnie w bardzo dużym stopniu ze stopu ZnAl oraz aluminium, dążymy też do ciągłego poszerzania oferty w segmencie nóżek stalowych. Staramy się również opracowywać na życzenie klienta nogi z tworzywa sztucznego lub drewniane o wysokiej jakości, które byłyby zarówno wystarczająco stabilne i wytrzymałe, a przy okazji spełniały wymogi klienta oczekującego produktu korzystniejszego cenowo. Mówiąc o naszej ofercie, warto też wspomnieć o wieszakach i innych akcesoriach zdobniczych do mebli. Oferujemy także bogatą gamę klamek drzwiowych. W swojej ofercie posiadamy również prowadnice i produkty Accuride - światowego lidera w kategorii prowadnic specjalistycznych.

Meblarstwo: Oprócz bogatej gamy materiałów do produkcji swoich akcesoriów oferują Państwo również pokrycia galwaniczne. Proszę opowiedzieć o najczęściej wybieranych pokryciach tego typu.
M.P.: Jeżeli chodzi o grupę klamek, to najczęściej wybierane są pokrycia: mosiądz, mosiądz antyczny, chrom, nikiel satynowy, chrom satynowy oraz nikiel szczotkowany. W uchwytach meblowych mamy do czynienia z dużo większa różnorodnością. W chwili obecnej oferujemy 21 różnych wykończeń powierzchni, a to nie jest koniec naszych możliwości i pomysłów. Wszystko zależy od przeznaczenia i modelu uchwytu. Posiadając bardzo szeroką gamę pokryć galwanicznych po prostu dobieramy je wraz z klientem w zależności od jego potrzeb. Może to być dla przykładu tak samo nikiel satynowy, jak i efekt patyny na mosiądzu, nikiel szczotkowany, który przypomina z wyglądu stal nierdzewną lub też chrom matowy, który nawiązuje kolorem do bardzo popularnego aluminium.
Jesteśmy otwarci na wszystkie potrzeby klientów i możemy zaoferować im także pokrycia lakiernicze o dowolnym kolorze i połysku.

Meblarstwo: Zajmują się państwo produkcją uchwytów od projektu do wykonania. Jak przebiegają poszczególne etapach tej pracy?
M.P.: Każdy uchwyt zanim wejdzie do produkcji i obiegu jest najpierw projektowany przez designerów z Polski lub z zagranicy, współpracujących z GAMET-em lub pochodzi z działu rozwoju naszej firmy. Jest to uchwyt, który albo powstaje zgodnie z potrzebami rynku, albo dopasowywany jest dla konkretnego mebla naszego klienta. Jeżeli zamawiający zastrzega sobie dany wzór, to już nikt inny nie może go kupić, nie ma go też w naszym katalogu zarówno drukowanym, jak i umieszczonym na www.GAMET.eu. Naszym zadaniem jest wykonanie projektów i prototypów, które są następnie zatwierdzane w procesie aktywnej współpracy z klientem. Kolejno następuje ustalenie ceny i zapotrzebowania, a po tym pozostaje już tylko produkcja, czyli wykonanie formy oraz oprzyrządowania i wdrożenie. Stadium prototypu jest bardzo pomocne, ponieważ czasem papier i wizualizacja, choćby w 3D, nie są w stanie oddać do końca wyglądu tego uchwytu, a dla producenta ważne jest to, by móc go dotknąć i zaprezentować na meblu, do którego jest przeznaczony. Wygląda to czasem jak przymierzanie biżuterii przez kobietę. Jest to również ostatni moment wprowadzania jakichkolwiek zmian.

Meblarstwo: Co jeszcze oferują Państwo klientom, zwłaszcza tym wymagającym?
M.P.: Przede wszystkim serwis. Umożliwiamy klientowi dobranie uchwytów do jego indywidualnych potrzeb. Może on nam wskazać wzór i poprosić o konkretne zmiany np. w zakresie gabarytów, szczególnie design’u lub rozstawów. Jesteśmy bardzo elastyczni, a dzięki naszym możliwościom technicznym jesteśmy w stanie realizować dokładnie to, czego życzy sobie klient.

Meblarstwo: Gdzie firma GAMET sprzedaje swoje produkty?
M.P.: Ok. 40 proc. naszej produkcji to eksport. Jest to praktycznie cały wschód - byłe kraje Związku Radzieckiego, południe Europy, Czechy, Słowacja, Rumunia, Węgry, Bułgaria, Chorwacja. Sprzedajemy także do Turcji, która słynie z uchwytów meblowych. Dlatego też, aby być dostrzeganym musieliśmy wypracować wysoką reputację marki i cechować się świetnym produktem oraz ciekawym i wyszukanym design’em - inaczej nie byłoby możliwe sprzedawanie uchwytów w „kraju uchwytów”. Do tego oczywiście sprzedaż w całej Europie Zachodniej i Północnej, m. in. Skandynawii i Wielkiej Brytanii. Mamy swoją spółkę-córkę np. w Lemgo w Niemczech (okolice Bielefeld i Hanoweru). Jest to swoiste zagłębie meblarskie tego kraju. Mamy stamtąd bezpośredni kontakt z producentami, a poprzez pracujących na miejscu przedstawicieli handlowych możemy na bieżąco reagować na potrzeby tamtejszego rynku. Bardzo często nasza współpraca z producentami jest obustronna - oni podpowiadają nam, jakie meble będą produkowane, a my pomagamy im dopasować uchwyt do danego mebla.

Meblarstwo: Czy planują państwo poszerzanie swojej oferty?
M.P.: Oczywiście. Tak jak mówiłem, dynamicznie reagujemy na potrzeby rynku i będziemy produkować to, co jest akurat w trendzie. Oprócz tego zamierzamy również zaakcentować trochę mocniej swoją obecność w grupie producentów elementów wykonanych ze stali.
Trzeba zaznaczyć jednak, że niemożliwe jest poszerzanie oferty bez końca, przy portfelu produktowym sięgającym ok. 8500 produktów. W naszym biznesie obowiązują nieodłączne prawa marketingu, jak choćby cykl życia produktów na rynku, dlatego też dział marketingu i zatrudnieni w nim specjaliści z zakresu zarządzania produktem na bieżąco dokonują jego ciągłych analiz i modyfikacji, polegających na rekomendacjach dotyczących zarówno jego poszerzenia, jak i redukcji.

Meblarstwo: Na czym opiera się strategia firmy? Czym GAMET próbuje przekonać do siebie klientów?
M.P.: Przede wszystkim serwisem i reagowaniem na potrzeby klientów. To, co wyróżnia GAMET na rynku, to najlepszy serwis, najwyższa jakość, szeroki portfel produktowy oraz atrakcyjny design, trafiający w trendy rynkowe. Firma w 2006 roku wybudowała bardzo duży zakład i ma jedną z najnowocześniejszych galwanizerni w Europie, o bardzo dużych możliwościach technologicznych, która jest całkowicie skomputeryzowana. Nadal idziemy w kierunku poprawy technologii i innowacyjności. Dzięki własnej produkcji oraz kompetentnym pracownikom nasz klient nie musi podejmować się sprowadzania uchwytów z zagranicy, co często uniemożliwia zachowanie serwisu na najwyższym poziomie, a do tego zmusza, by dokładne ilości zamówienia oszacowano dużo wcześniej. Czasy się zmieniły - nie ma kontraktowych zamówień na meble, meble powstają w bardzo krótkim okresie czasu i jeżeli nagle pojawia się bardzo duże zapotrzebowanie na jakiś produkt, to trzeba je zaspokoić.
Kolejnym naszym autem jest jakość. Chcemy, aby klient nie musiał reklamować niedopracowanych szczegółów, by wiedział, że to co kupuje jest pewne i doskonałe, bo jest sygnowane marką GAMET.

Alicja Bagnucka

Firma GAMET, lider w sprzedaży i produkcji akcesoriów meblowych oraz budowlanych postawiła sobie jasny cel - dostarczać klientom niezawodny produkt o najwyższej jakości. Stawiają na jakość i serwis.pdf/files/artykuly_zalaczniki/2009-01/meble_06_wywiad.pdf