Jak zamontować uchwyty do szafek kuchennych?

Szybki i precyzyjny montaż uchwytów

Zastanawiasz się nad zmianą uchwytów w meblach i nie wiesz czy sobie z tym poradzisz? Z pomocą naszego krótkiego poradnika dowiesz się jak zamontować uchwyty do szafek kuchennych, pokojowych, łazienkowych  czy też dziecięcych aby spełniały one swoją funkcję oraz wyglądały bardzo estetycznie.

Uchwyty i gałki meblowe to prawdziwa kropka nad „i” w zakresie meblowego designu. To właśnie dzięki nim podkreśla się interesujące fronty, nowoczesne szuflady, a także linie i charakter samych mebli. Różnorodność uchwytów sprawia, że można je dobrać do każdego rodzaju drewna, koloru okleiny, wielkości szafek oraz rodzaju frezowań. Poza personalnymi upodobaniami ważna jest także funkcjonalność, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji które uchwyty do szafek kuchennych, dziecięcych lub mebli pokojowych należy wybrać, warto poradzić się specjalisty z tej dziedziny, zagłębić temat ergonomii oraz poznać aktualne trendy. Zasadniczo uchwyty możemy podzielić na dwa rodzaje: uchwyty montowane na froncie (uchwyty dwupunktowe lub gałki jednopunktowe ) oraz uchwyty krawędziowe, montowane od tyłu frontu lub na tzw. „pióro” co wymaga odpowiedniego wyfrezowania frontu i przymocowania do niego uchwytu. To właśnie te pierwsze są szczególnie lubiane przez majsterkowiczów oraz profesjonalnych meblarzy. Dlaczego? Na rynku dostępna jest ogromna ilość uchwytów tego rodzaju, co sprawia, że możemy tu mówić o prawdziwie nieskończonym wyborze. Sposób zamocowania oznacza, że tego typu uchwyty lub gałki możemy zamontować szybko i bez potrzeby specjalistycznych narzędzi. Dzięki temu możemy odmienić wygląd mebli w jedno popołudnie!

Jak zamontować uchwyty do szafek kuchennych?

Wybraliśmy już uchwyty o odpowiednich długościach i rozstawach otworów mocujących, które stanowią krotność 32 mm. Mamy przed sobą uchwyty w rozstawie otworów 128 mm lub 160 mm do frontów dużych szafek, bardzo długimi o rozstawie 320 mm i więcej do zabudowy lodówki czy też szerokich szuflad na garnki oraz kilkoma gałkami do małych szuflad czy też wąskich cargo. Jak zabrać się za montaż uchwytów do szafek kuchennych?

Zanim przystąpimy do pracy, warto zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne narzędzia i pomoce. Nic nie utrudnia zadania tak bardzo jak potrzeba ciągłego przerywania prac w celu znalezienia kolejnych, niezbędnych przyborników. Polecamy zaopatrzyć się we wiertarko-wkrętarkę i oczywiście uprzednio ją naładować. Sprawdźmy wielkość gwintu uchwytów oraz skompletujmy wiertła o tej samej średnicy, które będą także odpowiednio dostosowane do rodzaju materiału (drewno, tworzywo, itp.). Jeśli posiadamy wiertarkę bez funkcji wkrętarki, wtedy dodatkowo zaopatrzmy się w śrubokręt. Do pomiarów przyda się miarka oraz standardowa poziomica (może też być laserowa). Opcjonalnie można skorzystać także z szablonu do nawierceń pod uchwyty. Pomocny będzie ołówek oraz kawałek deseczki.

To łatwiejsze niż myślisz!

Na początku konieczne jest odpowiednie wyznaczenie miejsca na nasze uchwyty oraz gałki. Pamiętaj, aby były one odpowiednio wyśrodkowane oraz odsunięte od brzegu frontu na taką samą odległość w każdej szafce i szufladzie. Jeśli montujesz gałkę, poszukujesz jednego punktu, z kolei w przypadku uchwytów na dwa wkręty wyznaczamy miejsce na dwa nawierty. Uchwyty i gałki niekoniecznie muszą być rozmieszczone centralnie na froncie, ale zdecydowanie muszą umożliwić ergonomiczne otwieranie mebli. Po odpowiednich pomiarach rozstawu otworów montażowych uchwytu (krotność 32 mm) zaznacz ołówkiem miejsca nawiertu na frontach. Możesz zrobić to za pomocą szablonu montażowego  lub samodzielnie przenieść ten wymiar na front stosując w obu przypadkach poziomicę. Otwórz szafkę i upewnij się, że nawiercasz po dobrej stronie frontu (zależnie od strony, na którą się ona otwiera). Pamiętaj, lepiej zmierzyć i sprawdzić dwa razy niż zniszczyć swoje meble zbyt pochopnym działaniem! Kolejnym etapem montażu uchwytów do szafek kuchennych jest samo wiercenie. Dobieramy odpowiedni rodzaj i wielkość wiertła po czym przykładamy deseczkę za frontem. Ponieważ wykonujemy otwory na wylot, taka dodatkowa deseczka sprawi, że otwór po drugiej stronie będzie gładki i unikniemy np. rozszarpania okleiny po wewnętrznej stronie. W trakcie wiercenia opłaca się często cofać wiertło, dzięki czemu pozbędziemy się pyłu i wiórów. Po wykonaniu nawiertów zdejmujemy dodatkową deseczkę, przykładamy uchwyt oraz od wnętrza szafki wkręcamy wkręty. Kilka minut i gotowe! Wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką, aby zebrać pył z wiercenia i można poukładać naczynia i produkty w świetnie prezentujących się szafkach i szufladach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *