Kolor roku 2022 Pantone – VERY PERI

Na ten moment czekali wszyscy, którzy profesjonalnie lub hobbystycznie zajmują się branżą wnętrzarską, dekoratorską, a także modą i designem. Jako kolor roku 2022 firma Pantone wybrała VERY PERI – intrygujący, nietuzinkowy i przykuwający wzrok odcień fioletowo-błękitny, który przynosi powiew optymistycznej, energetycznej świeżości.

 

Róże i fiolety to barwy, które w ostatnich latach święciły triumfy, nie tylko w aranżacji wnętrz, ale także np. wśród projektantów mody. Nie powinien więc dziwić wybór Instytutu Pantone, który co roku na podstawie analizy trendów i zjawisk w modzie, designie i sztuce użytkowej prognozuje, co będzie popularne w kolejnym roku, choć oczywiście elementu zaskoczenia nie mogło zabraknąć. VERY PERI, wybrany przez Pantone kolorem roku 2022, to odcień na tyle intrygujący, że wymyka się prostym i jednoznacznym definicjom. Oryginalne połączenie modnego fioletu i nadającego mu niezwykłą świeżość niebieskiego określane jest jako „dynamiczny błękit” – i bez wątpienia jest to barwa, która świetnie wpisuje się w specyfikę naszych czasów. Do naszej pandemicznej codzienności wnosi ożywcze, radosne akcenty, ma symbolizować odwagę, śmiałość i kreatywność, a także pełne optymizmu spojrzenie w przyszłość.

Kolor roku 2022 wg Pantone

VERY PERI – kolor roku 2022 – emanuje energią, jest żywy i intensywny, co oczywiście otwiera ogromne możliwości jego kreatywnego wykorzystania. Z drugiej strony, zwłaszcza gdy mowa o aranżacjach wnętrz – nasuwają się obawy o to, że użyty w nadmiarze może przytłoczyć przestrzeń, a nawet wywołać efekt jej optycznego pomniejszenia. Trudno wyobrazić sobie na przykład, aby piękny fioletowo-błękitny odcień VERY PERI zdobił wszystkie ściany niewielkiego mieszkania w bloku czy został wykorzystany jako podstawowy kolor frontów kuchennych.

Jak zawsze jednak, diabeł tkwi w szczegółach – i zdaje się, że również w przypadku wybranego przez Pantone kolorem roku 2022 VERY PERI to właśnie detale nadadzą temu odcieniowi szczególną moc i w pełni pokażą drzemiący w nim potencjał. Jako barwa, która ma wnosić do otaczającego nas świata nadzieję, optymizm i energię, kolor roku 2022 może stać się w aranżacjach wnętrz kropką nad i, która doda każdej przestrzeni charakteru i przełamie stylistyczną nudę.

Intensywność VERY PERI sprawia, że doskonale spisze się on w roli ożywiającego przestrzeń dodatku, stawiając tym samym ogromne wyzwania przed producentami mebli, dodatków, a także gałek i uchwytów meblowych. Zwłaszcza te ostatnie – „pozornie niepozorne” okucia – mogą otworzyć ogromne pole do popisu w zakresie kreatywnej sztuki zestawiania kolorów i budowania kontrastów, które zdynamizują każde wnętrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikowano: 21 stycznia 2022

+
Czytaj więcej artykułów na naszym blogu