Kolor roku 2023 – Viva Magenta

Świat mody i designu jak co roku czekał na tę informację z niecierpliwością: Instytut Pantone kolorem roku 2023 ogłosił Viva Magneta. To odcień, który do każdej przestrzeni wniesie ożywczą energię, dynamikę i wigor.

 

Pantone Color Institut już od ponad 20 lat ma niekwestionowany, decydujący głos w sprawie najmodniejszych w danym roku kolorów. Na decyzję o tym, jaka barwa zdominuje kolejny sezon, z niecierpliwością czekają zarówno ludzie ze świata mody, jak i szeroko rozumianego designu – w tym również projektanci wnętrz.

Nie inaczej było również i tym razem – a kolorem roku 2023 ogłoszono Viva Magenta – głęboką, energetyczną czerwień, która w intrygujący sposób łączy tony ciepłe i chłodne. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że żywiołowość tego odcienia stanie się kolorystyczną przeciwwagą dla uznanego kolorem roku 2022 Veri Peri, którego kojące, chłodne tony miały skłaniać do refleksji i zadumy.

Viva Magneta to odpowiedź na potrzeby naszych niespokojnych czasów, w których na wagę złota jest wszystko to, co niesie radość, energię, dynamikę i pozwala myśleć z odwagą i optymizmem o przyszłości.

 

Kolor roku 2023: Viva Magneta to odwaga, żywiołowość i optymizm

Odcień Viva Magneta wywodzi się z rodziny barw czerwonych, które nieodmiennie kojarzą się z energią, siłami witalnymi, radością i optymizmem. Te pojęcia w żaden sposób nie wyczerpują jednak znaczeń, jakie skrywa ten nieoczywisty odcień, który w intrygujący sposób łączy dynamiczne pierwiastki z chłodnymi akcentami. Wszystko to sprawia, że jako kolor roku 2023 Viva Magneta ma magnetyczną siłę  przyciągania, uwodząc swoją siłą i dynamiką.

Inspirowany jest czerwienią koszenili – jednego z najcenniejszych barwników naturalnych, pozyskiwanych z owadów, który już od starożytności był stosowany między innymi do farbowania tkanin czy ozdabiania przedmiotów.

 

Jak wykorzystać kolor roku 2023 Viva Magenta w aranżacjach wnętrz? Ponieważ jest to mocny, zdecydowany odcień, z pewnością nie może on zdominować całej przestrzeni. Można raczej spodziewać się, że stanie się on ożywczym akcentem we wnętrzach. Doskonale sprawdzi się np. na jednej ścianie lub jako efektowny dodatek w postaci dekoracji ściennej, tekstyliów czy artykułów wyposażenia wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikowano: 9 stycznia 2023

+
Czytaj więcej artykułów na naszym blogu