STYLOWY PRZEGLĄD – Styl loftowy

Nieszablonowe wnętrza dla niepokornych dusz

Wielu z nas stanęło przed następującym dylematem: chcielibyśmy, aby wnętrze naszego domu lub mieszkania było oryginalne i przykuwające uwagę, a jednocześnie nie mamy zbyt wielu środków na jego urządzenie. Co zrobić, gdy klasyczne style aranżacji są zbyt oczywiste i nudne, a napięty budżet nie pozwala na szaleństwa? Świetnym sposobem, aby wyraźnie zaznaczyć swoją oryginalność jest styl loftowy.

Ten stosunkowo nowy trend architektoniczny narodził się jako sposób adaptacji dawnych fabrycznych wnętrz na powierzchnie mieszkalne. W związku z tym stawia on pomieszczeniu pewne wymagania. Wysokie sufity, otwarte przestrzenie duże okna to cechy charakterystyczne stylu industrialnego, dlatego jeżeli właśnie w ten sposób chcemy urządzić mieszkanie, czasem musimy się liczyć z koniecznością przystosowania go poprzez np. wyburzenie ścian.

Styl loftowy ten charakteryzuje przede wszystkim niebanalność i duża doza ekstrawagancji, widoczna zarówno w kolorystyce, jak i w doborze materiałów oraz dodatków. Wykorzystujemy tutaj bowiem np. metal, szkło, aluminium, tworzywa sztuczne. Podłoga to zazwyczaj parkiet przemysłowy, żywica epoksydowana lub beton. Meble są wykonane najczęściej z europalet, surowych desek lub płyty pilśniowej. Ściany bardzo często wyłożone są czerwoną cegłą.

Dla miłośników ładu, porządku i klasycznych rozwiązań wnętrze takie może sprawiać wrażenie niedokończonego i prowizorycznego, bo jedną z jego cech charakterystycznych jest możliwość pozostawiania odkrytej instalacji elektrycznej lub hydraulicznej, co ma nawiązywać do postfabrycznego charakteru.  Na ścianach często pozostawiany jest surowy tynk, niewykończone drewno lub metalowe belki.

Meble w stylu industrialnym są dość ciężkie, wykonane często z metalu z elementami betonowymi (np. blaty) lub z surowych, nieoszlifowanych desek z wyeksponowanymi śrubami, zawiasami i zamkami. Przestrzeń często pozostaje całkiem otwarta, rezygnuje się ze wszystkich możliwych ścian i drzwi, a umowne granice pomiędzy pomieszczeniami często wyznacza dywan, będący również ozdobą, bądź wysoki, wąski regał. Umeblowanie ogranicza się tylko do tego, co niezbędne. Ilość elementów dekoracyjnych również jest zminimalizowana, za to są one wykonane z bardzo dobrych materiałów.

Ze względu na swój kontrowersyjny charakter styl loftowy nieco ewoluował w stronę eklektyzmu. Pojawiają się więc w nim bardziej klasyczne dodatki, takie jak dekoracje z motywami roślinnymi (malowane kwiaty wyrastające z surowych donic, rozświetlające czarne lub grafitowe tło) dekoracyjne tapety czy barwne zasłony bądź obrazy. Efekt ocieplenia wnętrza można uzyskać również poprzez wykorzystanie bieli jako koloru dominującego czy ukrycie instalacji w ścianach.

W stylu loftowym najistotniejsza jest nieszablonowość rozwiązań i otwarta przestrzeń. Dlatego jest on dedykowany przede wszystkim osobom o artystycznej duszy, które nie lubią zamykać się w ramach konwencji i chcą manifestować swój indywidualizm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikowano: 27 sierpnia 2020

+
Czytaj więcej artykułów na naszym blogu