STYLOWY PRZEGLĄD – styl prowansalski

Rodzinne wakacje w domowym zaciszu? Zobacz jak to możliwe

Każdy z nas z pewnością z przyjemnością wspomina gorące, wakacyjne wieczory, spędzane w miłych kawiarenkach wśród przyjaciół przy lampce dobrego wina. Czy można zapewnić sobie możliwość przeżywania takich chwil częściej? Można! Podpowiadamy, jak poczuć się niczym na wakacjach nawet w zaciszu własnego domu.

Jeśli jesteś osobą towarzyską, lubisz przestronne, jasne wnętrza a do tego odpowiada ci klimat „retro” idealnym sposobem na urządzenie Twojego domu będzie styl prowansalski. Już sama nazwa wskazuje na to, że w tym stylu najbardziej istotne będzie odzwierciedlenie cech charakterystycznych dla pachnącego lawendą i skąpanego w słońcu regionu Prowansji. Aby to osiągnąć, wnętrze powinno być utrzymane w bardzo jasnej tonacji kolorystycznej. Najbardziej sprawdzą się tutaj wszelkie odcienie bieli, kolory pastelowe, bądź też ochra w odcieniach od jasnożółtego do oranżu. Taka paleta kolorystyczna nada wnętrzu ciepły i przytulny klimat Meble i sprzęty powinny być utrzymane w jasnoszarej tonacji lub wykonane z jasnego drewna (najlepiej owocowego bądź orzechowego). Doskonałym przełamaniem kolorystycznej monotonii będą delikatne rzeźbienia mebli, wykorzystujące motywy roślinne w pastelowych odcieniach żółci, zieleni czy błękitu. Dobrym pomysłem na ożywienie wnętrza będzie także wyłożenie podłogi rudą terakotą bądź kamieniem.

Dom utrzymany w stylu prowansalskim jest idealnym miejscem do odbywania kameralnych spotkań z przyjaciółmi. Punkt centralny wnętrza stanowi bowiem duży drewniany stół, przy którym można w miłej atmosferze spędzić niejeden wieczór, wspominając wspólnie przeżyte chwile. Krzesła i kanapy powinny być wykonane z kłutego żelaza, nie mogą jednak przytłaczać ogólnego wrażenia lekkości i przytulnego charakteru wnętrza. Charakterystycznym elementem zachęcającym do niespiesznych towarzyskich spotkań jest także wyspa i kuchenna. Dodatkowo przytulnego i rodzinnego klimatu wnętrzu dodadzą np. zasłony wykonane z kretonu bądź żakardu w kolorach żółci, oranżu, kobaltu, błękitu lub zieleni z charakterystycznymi kwiatowymi motywami. Do wykonania narzut i pledów wykorzystuje się przede wszystkim naturalne tkaniny, takie jak len czy bawełna.

Wnętrze urządzone w stylu prowansalskim z pewnością będzie odpowiednie dla osób, które dużą wagę przywiązują do wspomnień, tradycji i mają sentymentalną duszę. Wykorzystujemy w nim bowiem wiele akcentów odwołujących się do klimatu retro, takich jak wszelkiego rodzaju przetarcia na meblach, słoje widoczne na powierzchniach drewnianych czy postarzane ramki na zdjęcia. Jest to także czytelny sygnał poszanowania dla natury poprzez dokładne wyeksponowanie materiału, z jakiego został wykonany mebel.

Charakterystyczną cechą stylu prowansalskiego jest także odwoływanie się do wszystkich zmysłów osób, które w takim wnętrzu przebywają. Dlatego też popularne są tu motywy roślinne na meblach czy ścianach, ale również wiele żywych roślin czy kwiatów.

W salonie nie może zabraknąć tak charakterystycznej dla Prowansji lawendy i kwiatów polnych, w kuchni zaś najlepiej sprawdzą się zioła prowansalskie w doniczkach. Zapewni to nie tylko mnogość doznań wzrokowych, ale także zapachowych.

Istotną rolę w stylu prowansalskim odgrywają pozornie przypadkowe bibeloty, takie jak wiklinowe kosze, świeże kwiaty w wazonach czy elementy wystroju przywiezione z targu staroci np. waga szalkowa lub dzban ceramiczny.

Styl prowansalski charakteryzuje się przede wszystkim elegancją, delikatnością i przytulnością Bardzo ważne są w nim różnego rodzaju sentymentalne akcenty przywołujące klimat XIX-wiecznego francuskiego salonu. Nic dziwnego, że szczególnie wysoko cenią go osoby sentymentalne, rodzinne, szanujące tradycję i kochające naturę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Opublikowano: 20 października 2020

+
Czytaj więcej artykułów na naszym blogu