Paryski szyk, industrialna surowość, skandynawski minimalizm, przytulność dziecięcych pokojów – te oraz inne trendy wnętrzarskie na 2023 rok, a także na rok jeszcze trwający, przedstawiamy w naszym TrendBooku 2022/2023. Jego ostateczny kształt to efekt ponad 30 lat doświadczeń, jakie zebraliśmy działając aktywnie w branży dekoracyjnych akcesoriów meblowych i drzwiowych.
Odnalezienie własnego stylu nie zawsze jest łatwe, ale jeszcze trudniejsze jest nadanie mu właściwej formy. Jest to skomplikowane zwłaszcza dziś, gdy internet pęka w szwach od blogów wnętrzarskich i stron poświęconych projektowaniu i aranżowaniu przestrzeni, w których szybko można się zgubić. Nasz TrendBook może stać się kompasem ułatwiającym nawigowanie po tym niełatwym obszarze, wyznaczając kierunek tym, którzy do kwestii urządzania wnętrz podchodzą świadomie i z dużą dozą namysłu. W TrendBooku zebraliśmy nasze najlepsze pomysły, inspiracje, wskazówki i produkty, które ułatwią stworzenie spójnej, przemyślanej kompozycji. To kompleksowa prezentacja trendów wnętrzarskich na 2023, a także na obecny rok, która w przejrzysty i zwięzły sposób prezentuje wyznaczniki poszczególnych stylów oraz pasujących do nich akcesoriów.
Trendy wnętrzarskie 2022/2023
Trendy wnętrzarskie na 2022 i 2023 rok, które zebraliśmy w Trendbooku, to propozycje aranżacji przestrzeni domowych i biurowych, które wpiszą się w różne style życia, budżety i warunki.
Wybraliśmy je kierując się nie tylko modą, choć bez wątpienia również ona odegrała tu niemałą rolę. Jednak obok aktualnych trendów w projektowaniu, staraliśmy się też dobrać style w taki sposób, aby możliwie szeroko odpowiadały potrzebom i gustom różnych osób – zarówno tych, które stawiają na minimalizm czy nawet – ascetyzm, jak i tych, dla których najważniejsze jest ciepło, przytulność i rustykalne nuty. Nie zapomnieliśmy też o najmłodszych, bo urządzanie przestrzeni dla nastolatków czy dzieci to dla niejednego spore wyzwanie.
W TrendBooku znaleźć można opisy oraz akcesoria dobrane do najmodniejszych w latach 2022 i 2023 stylów wnętrzarskich. Są to:
Parisian Modern – jego kwintesencją jest elegancja, szyk i luksus. Dominują tu materiały takie jak naturalne drewno, które zestawione jest z miękkimi tkaninami oraz chłodem marmuru. Znakiem rozpoznawczym tego tylu są ponadto sztukaterie ścienne. Wśród dodatków dominują złote lub srebrne akcenty, które wnoszą do przestrzeni powiew luksusu i paryski splendor.
Modern Art Déco to jeden z popularniejszych trendów wnętrzarskich w ostatnim czasie i nic nie wskazuje na to, aby w 2023 roku coś miało się w tej kwestii zmienić. Jego wyznacznikiem są przyjemne dla oka, kojące pastele w odcieniach bieli, szarości i różu. Wyjątkowość tych barw podkreślają złote i miedziane dodatki. Wnętrza w tym stylu pełne są geometrycznych kształtów, które dają efekt harmonii i uporządkowania przestrzeni.
Classic to styl pełen ciepła i przytulności, które nadają przede wszystkim starannie dobrane barwy: odcienie drewna, złamane biele, szarości, a także motywy roślinne i miękkie tkaniny. Takie przestrzenie nie stronią od dodatków z naturalnych materiałów – porcelany, drewna, wikliny, ceramiki.
Scandi – popularność stylu skandynawskiego nie słabnie i bez przesady można powiedzieć, że to jeden z najbardziej lubianych trendów wnętrzarskich. Jego siła tkwi w unikalnym zestawieniu minimalizmu z naturą, przez co wnętrza takie nie epatują chłodem. Skandynawską prostotę w przestrzeni buduje się za pomocą drewna, kamienia, marmuru, a także jasnych i ciepłych barw, które przełamuje się szarobeżowymi i czarnymi dodatkami.
Soft Loft to styl, którego istotą jest kreatywna gra pomiędzy industrialną, loftową surowością a stonowaną kolorystyką i charakterystycznymi, geometrycznymi wzorami oraz dodatkami z metalu.
Industrial – w tym stylu dominują cegły, beton, ciemne drewno i metal (zwłaszcza w wersji postarzanej czy z imitacją rdzy). Połączenie z ciemną kolorystyką czerni, grafitów, brązów czy oliwkowych zieleni daje efekt ciężkiego, surowego, wręcz „przemysłowego” wnętrza.
Teens – przestrzeń tworzona z myślą o nastolatkach musi dawać szansę na to, aby młody człowiek mógł wyrazić siebie. Aranżacja musi zarazem spełnić wiele funkcji praktycznych, dlatego podczas projektowania warto stawiać na oryginalne, nietuzinkowe dodatki i akcesoria hobbystyczne.
Kids – wnętrza dla dzieci muszą być jasne, pełne światła i pastelowych odcieni. Mówiąc krótko – muszą być przyjazne, a jednocześnie pobudzające kreatywność maluchów. Dlatego w takich aranżacjach trzeba wybierać kolorowe dodatki, oryginalne, ciekawe tapety i miękkie tkaniny.